adana seo,adana web tasarımı,adana seo hizmeti,adana seo uzmanı,adana seo firmaları,adana web sitesi yapan firmalar,adana web tasarım kursu,adana yazılım kursu,adana web tasarım seo,adana'daki web tasarım firmaları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Mobil Oto Ekspertiz Fiyatları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Oto Ekspertiz,Adana Uzman Pars Teknik Sistem Oto Ekspertiz,Adana Oto Ekspertiz Fiyatları Firmaları,İkinci El Oto Ekspertiz Adana Fiyatları Firmaları,Adana Merkez Oto Ekpertiz,SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Adana Toner Dolumu,Adana Oto Ekspertiz firmaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Toner Dolum Merkezi,Ucuz Toner Dolumu,adana kereste,Toz Kömür,Kuru Temizleme Poşeti,Portakal Kömür,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Baskılı Poşet,adana sunta,adana lambiri,adana sunta fiyatları,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana koltuk yıkama fiyatları,evde koltuk yıkama fiyatları,adana yüreğir koltuk yıkama,adana seyhan koltuk yıkama,adana çukurova koltuk yıkama,evde koltuk yıkama adana,adana koltuk temizlik şirketleri,Adana Çukurova Oto Ekspertiz,Adana 4x4 Oto Ekspertiz,Saç Ekimi,Saç Ekim Merkezi,Niğde Halı Yıkama,Sakal Bıyık Ekimi,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,adana seo,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Dolgu Botoks,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,adana hijyen koltuk yikama,adana koltuk temizlik şirketleri,evde koltuk yikama adana,Ev Temizliği,adana çekyat yıkama,koltuk yıkama teknikleri,koltuk yikama sampuani,İş Makinaları Yedek Parçaları,Fındık Kömür,kömür,Scf Tırnakları,Mst İş Makinaları Yedek Parçaları,Jcb İş Makinaları Yedek Parçaları,Doosan İş Makinaları Yedek Parçaları,Donaldson Filtreleri, Adaptörleri,adana backlink,İş Makinaları Yedek Parçaları,Halı Yıkama Antalya,Niğde Halı Yıkama,Ceviz Kömür,Karpuz Kömür,
USD-A:5,578 USD-S:5,588 EURO-A:6,192 EURO-S:6,203
  • Facebook
  • YORUM YAP

Başkanların seçim analizi...

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri geride kaldıı. Millet İttifakı, Cumhur İttifakı ve HDP yarışa katılırken, partiler, adaylar son güne kadar çalışmalarını sürdürdüler.

Ülkenin her yerinde olduğu gibi ilimiz ve ilçemizde de partiler çalışmalarını aralıksız sürdürüler. Peki yerel de baktığımızda ilçe teşkilatları ve o teşkilatın başında olanlar seçim atmosferini nasıl götürdüler, halk çalışmalarını nasıl değerlendirdiler, dilerseniz yüzeysel bir analiz yapalım:


Cemal Saim Çetenak;

AK Parti Ceyhan ilçe teşkilatının tabiri caiz ise çiçeği burnunda başkanı Çetenak, siyasi arena da yeni bir isim değil. İlçe başkanlığında yeni olsa da meclis üyeliğinden gelen biri. Partiyi ve partilileri tanıyor, herkesle diyalog kuran, sıcak kanlı, samimi bir portre çiziyor. Öyle herkese mavi boncuk dağıtan bir anlayışla değil de, yapılacak işe tamam diyen, olmayacak işe ise olmaz diyebilen dobra biri. `Ceyhan için olacak her şey için varım` diyebilen, siyasi ayırım yapmam diyen biri. Aslında erken seçim mağdurzedelerden biri de Çetenak`tır. Başkanlığa geldikten kısa bir süre sonra erken seçim maratonuna girdi. Buna rağmen afalanmadı, sitem etmedi. Belediyenin verdiği avantajla seçim maratonuna hızlı başladı ve öyle de devam ettirdi.


KADİR AYDAR;

CHP, erken seçim kararı alındıktan sonra siyaset arenasına yön veren parti konumuna girdi biranda. 15 vekilin İYİ Partiye gönderilmesiyle başlayan ve Muharrem İnce`nin aday gösterilmesi devam eden süreç.... Muharrem İnce`nin, `Her şeyden önce kasılan bir Cumhurbaşkanı olmayacağım` sözünü, yerel siyasetçiler tarafından örnek alınsa CHP`deki gelişime büyük katkı sağlayacaktır. CHP ilçe başkanı Kadir Aydar, seçim kararı alınmadan önce daha çok çalıştığı, gezi yaptığı, paylaşımlarda bulunduğu söylenirken, şehrin bazı noktalarında yapıştırdığı reklam panolarında sanki kendisi adaymış gibi `CHP ilçe başkanı` sıfatını kullanmayıp sadece ismini yazması, `Kendi reklamının peşinde` söylemlerine neden olduğunu duyuyoruz. İlçe başkanı olduğu 2015 yılından sonra geçtiğimiz aylarda ilk kez basın mensupları ile bir araya gelen Aydar`ın, `Artık çıraklık dönemim bitti` dediğini söylemişti bir meslektaşım. Bu söylemden yola çıkarak, genel seçimlere gidiliği şu dönemde asılan afişlere baktığımızda pekte uyuşmadığı görülüyor.


MUSTAFA BAYAR;

MHP`nin ilçe başkanı olan Mustafa Bayar, medyada çok görünmezse de medya mensuplarıyla bireyselde sıcak ilişkiler kuran, Muharrem Varlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile birlikte hareket ederek parti içi ayrılıklara son vererek, seçim atmosferini sürdürüyor. Bayar, eski bir belediye başkanı, çok basında yer almazsa da bireysel çalışma yönü ağır bastığını söyleyebiliriz.


SALİH DEMİR;

HDP`de eş başkanlık sistemi var malumunuz. O yüzden, HDP deyince, ilçe başkanı Salih Demir demek yanlış tabir olur. Demir`in eşbaşkanı Zöhre Toprak Yıldız ile birlikte analiz etmek lazım.  Bu seçimin en kritik sorusu `HDP barajı aşar mı?` soru herkesin merak ettiği konu. HDP Ceyhan ilçe teşkilatı, önceki seçimlerde yaptığı gibi, doğu ve güneydoğu seçmeninin ağırlıkta olduğu bölgelere takılı kalması, ilçenin farklı mahallelerinde olan seçmenlere ulaşma konusunda gayret sarf etmemesi eksikliktir. Oysa, HDP`nin 4. sıra Adana milletvekili adayı Barış Karabıyık, Türk kökenli, Yumurtalık nüfusuna kayıtlı, sporcu kişiliğinin yanı sıra çok güzel diyalogları olan bir aday. HDP, belli mahallelere kapanmayıp, Karabıyık ile birlikte ilçenin her yerine açılabilirdi.


NUSRET SAÇLI;

Çiçeği burnunda İYİ Parti`nin çiçeği burnunda ilçe başkanı Av. Nusret Saçlı, inanılmaz heyecanlı gördüm. 2014 yerel seçimlerinde MHP`den Ceyhan belediye başkan aday adayı iken bu kadar heyecanlı olmadığını söylesem yersiz olmaz. Saçlı, seçim sürecinde basın mensuplarıyla adayları bir araya getiremediği gibi, ilçeye gelen adayların programında bile basında yer alamadı. Bu heyecan mı yoksa ilçe başkanlığının acarlığından mı bilinmez...

ŞEMSETTİN AKKAYMAK;

Saadet Partisi`nin vefakar, mütevazi, güleryüzlü ilçe başkanı olarak tanıdığımız Akkaymak, her zamankinden daha enerji dolu. Bu da millet İttifakında yer almalarından kaynaklanması lazım. SP için, Baraj sorunu olmadığı için bu seçimde bir vekil çıkartılabileceği iddiası var....

 

Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını dilerim...

Saygılarımla...

22.06.2018