adana seo,adana web tasarımı,adana seo hizmeti,adana seo uzmanı,adana seo firmaları,adana web sitesi yapan firmalar,adana web tasarım kursu,adana yazılım kursu,adana web tasarım seo,adana'daki web tasarım firmaları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Mobil Oto Ekspertiz Fiyatları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Oto Ekspertiz,Adana Uzman Pars Teknik Sistem Oto Ekspertiz,Adana Oto Ekspertiz Fiyatları Firmaları,İkinci El Oto Ekspertiz Adana Fiyatları Firmaları,Adana Merkez Oto Ekpertiz,SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Adana Toner Dolumu,Adana Oto Ekspertiz firmaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Toner Dolum Merkezi,Ucuz Toner Dolumu,adana kereste,Toz Kömür,Kuru Temizleme Poşeti,Portakal Kömür,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Baskılı Poşet,adana sunta,adana lambiri,adana sunta fiyatları,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana koltuk yıkama fiyatları,evde koltuk yıkama fiyatları,adana yüreğir koltuk yıkama,adana seyhan koltuk yıkama,adana çukurova koltuk yıkama,evde koltuk yıkama adana,adana koltuk temizlik şirketleri,Adana Çukurova Oto Ekspertiz,Adana 4x4 Oto Ekspertiz,Saç Ekimi,Saç Ekim Merkezi,Niğde Halı Yıkama,Sakal Bıyık Ekimi,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,adana seo,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Dolgu Botoks,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,adana hijyen koltuk yikama,adana koltuk temizlik şirketleri,evde koltuk yikama adana,Ev Temizliği,adana çekyat yıkama,koltuk yıkama teknikleri,koltuk yikama sampuani,İş Makinaları Yedek Parçaları,Fındık Kömür,kömür,Scf Tırnakları,Mst İş Makinaları Yedek Parçaları,Jcb İş Makinaları Yedek Parçaları,Doosan İş Makinaları Yedek Parçaları,Donaldson Filtreleri, Adaptörleri,adana backlink,İş Makinaları Yedek Parçaları,Halı Yıkama Antalya,Niğde Halı Yıkama,Ceviz Kömür,Karpuz Kömür,
USD-A:5,578 USD-S:5,588 EURO-A:6,192 EURO-S:6,203
  • Facebook
  • YORUM YAP
Susadık, içimiz yanıyor. Kanana kana kan içilen bu ülkede, huzura susadık. Her yerde kan izleri, her yer kana boyalı şimdi. Meydanlar, evlerin bodrumları, sokaklar… Susadık, öyle bir susadık ki insanlığın çocuklarla birlikte öldürüldüğü topraklar üzerinde barışa susadık.
***
Manşetlerinden vıcık vıcık yağ damlayan gazetelerin, muhalif olan herkese küfür, hakaret, ihbar etme, linç kampanyası düzenleme, hedef gösterme, vatan haini ilan etme özgürlüğü karşısında basın özgürlüğüne susadık. 
***
Mültecilerin denizlere döküldüğü, çocukların kıyıya vurduğu, emek sömürüsün, taşeron işçiliğin lütufmuş gibi görülüp, işçilerin toplu ölümlerinin bile fıtratla, kaderle geçiştirildiği bir ülkede sapık dincilerin “12 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilir” fetvaları içinde gerçek gündeme susadık.
***
Ezildikçe daha çok susadık. Diyarbakır’da, Cizre’de öldürülürken bir Kürt, Cerattepe’de direnirken bir Laz, Gezi’de ölürken Alevi, Soma’da, Ermenek’te madenlere gömülürken Türk, yeryüzü sofralarında iftar beklerken polisin ekmeklerin üstüne basıp saldırdığında Müslüman olabilmek adına kardeşliğe susadık. 
***
“Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum”, “Kadının yeri kocasının yanı”, “Kürtaj yaptıran kadından tecavüzcüsü daha masumdur”, “Nişanlılar el dolaşmasın”, “Eteği diz kapağının üstüne kadar açılırsa öz ananızdan tahrik olabilirsiniz”, “öz kızınıza şehvet duyabilirsiniz” diyen enseste, tacize, tecavüze özendiren kara yobazların, bir kafese konulup ”Bunları iyi tanıyın. Bunlar çağımızın en iğrenç insan suretli yaratıklarıdır” diye teşhir edileceği günlere susadık. 
***
Adalete susadık. Yalanlar içinde gerçeğe susadık. Çok susadık ama susarak bu susamışlığı gideremeyiz. Sustukça daha çok büyür susuzluğumuz, daha çok kuşatılır etrafımız, daha çabuk daralır çember, daha çok yanarız, daha çok zulme uğrar, daha çok ölürüz. 
***
Ve Murathan Mungan’ın dizeleri, susarak susayan ve susmayanlara bir ses olsun :
Kulağında karanfil taşıyan halkımın oğulları 
Atlanın gidiyoruz. 
Buğulu bir şafak vakti yeniden düşüyoruz yollara 
Eski zamanlarda olduğu gibi 
Dersimiz tarih. Unutmayın kaldığımız yeri 
yenilmedik daha